Увага, амброзія!
Амброзію кожен з пересічних громадян знає, як говориться, в обличчя. Це однорічна, яра рослина, за формою і зовні чимось схожа на листя привабливих квітів-чорнобривців, а вірніше – полину гіркого (звідки і назва – амброзія полинолиста). Батьківщиною цього зеленого агресора, від якого страждають алергики, є Америка. Її виявлено в усіх областях України. В нашому районі немає жодного населеного пункту, узбіччя шляхів, кладовищ і інших неорних земель, де не було б хоча поодиноких її екземплярів.
Амброзія має прямостояче, досить розгалужене, опушене короткими волосками стебло. Корінь стиржневий, веретеноподібний, розгалужений, проникає на глибину до 4 метрів. Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості – від 40 до 100 тисяч насінин, яке зберігає схожість в ґрунті до 40 років. Амброзія здатна інтенсивно відростати після неодноразового її скошування, це слід враховувати під час проведення боротьби з нею. Вона також надмірно висушує і виснажує ґрунт, тому при великому забур`яненні всі оточуючі рослини навколо неї гинуть. Крім конкуренції за елементи живлення та вологу, амброзія впливає алелопатично активними речовинами, як на проростання насіння, так і на ріст культурних рослин. (Алелопа́тія – властивість рослин, грибів, мікроорганізмів виділяти органічні сполуки, які пригнічують проростання, ріст, розвиток і здатність до розмноження інших організмів). При сильному засміченні посівів багаторічних трав та луків амброзією якість корму різко знижується при згодовуванні тваринам через наявність гірких речовин і ефірних масел, зокрема в корів смак молока стає гірким.
Поширюється амброзія полинолиста водними потоками на значні відстані, так як насіння довго тримається на воді, тому що в нього є повітряний мішок. Зимою з нескошених рослин злітає насіння яке переноситься вітром. Птахами, для яких насіння є кормом, транспортом, а також взуттям людей, до якого насіння прилипає разом з ґрунтом. Насіння амброзії може бути занесене з вітчизняним і імпортним насінням, продовольчим зерном, продуктами переробки зерна, відходами від переробки насіння сільськогосподарських культур, з сіном, соломою, силосом, підстилкою, розсадою і іншими матеріалами. В останні роки засмічувати вона почала і пізні польові культури (особливо соняшник, сою, зернову кукурудзу). Цю обставину слід враховувати господарникам широко впроваджуючи в виробництво самохідні обприскувачі з кліренсом до двох метрів, що дає змогу застосовувати внесення гербіцидів в більш пізні строки, коли з`являються сходи амброзії полинолистої. Це слід враховувати сільськогосподарським товаровиробникам всіх форм власності зокрема при вирощуванні таких прибуткових культур як соняшник, кукурудза, соя. Засмічені посіви цих культур після збирання ретельно не очистить жодна зерноочисна техніка, а при виявленні в зерні насіння амброзії на господарство, що його вирощувало, буде накладений особливий карантинний режим і вирощене збіжжя не захоче придбати жоден покупець, а придбане збіжжя повертається відправнику. Тому, не слід допускати обсіменіння рослин амброзії полинолистої, тим запобігти її подальшому поширенню. Найефективніший спосіб боротьби – це виривання з корінням, якщо ж розпочали косить, то косити її слід постійно запобігаючи пилкоутворенню та обсіменнінню.